Tloustneme.cz

01 Nadváha a obezita

Obezita není jen estetickým problémem

Jde o chronické onemocnění vyžadující většinou celoživotní léčbu. V současnosti v ČR obezitou trpí pětina dospělé populace a téměř polovina žije s nadváhou. Jde o podceňované závažné metabolické onemocnění, které může vést k rozvoji těžkých komplikací, a dokonce i k předčasnému úmrtí. Obezita je celosvětovou pandemií.

Obezita není jen estetický problém
02 Nadváha a obezita

Kdy mluvíme o obezitě?

Za normální hmotnost je považována hodnota BMI mezi 18,5 a 25. Většina populace mívá nadváhu, jejich BMI se pohybuje mezi 25 a 30. Jako obezita prvního stupně se označuje BMI 30 až 35, obezitu druhého stupně pak představuje hodnota 35 až 40. Pokud BMI přesáhne 40, jde o obezitu třetího stupně. Orientačním ukazatelem nadváhy a nezdravého rozložení tuku v těle je i obvod pasu: zpozornět by měli muži při obvodu pasu nad 102 cm a ženy při hodnotě nad 88 cm.

Obezita není jen estetický problém
Obezita
03 Nadváha a obezita

Výpočet BMI

Obezita je nejčastěji určována podle tzv. body mass indexu (BMI), který se vypočítá podle jednoduchého vzorce:

BMI = Hmotnost (kg) Výška2 (m)

Otestuj se
> 18,5 18,5 — 24,9 25,0 — 29,9 30,0 — 34,9 35,0 — 39,9 40,0 < podváha normální váha nadváha obezita 1. stupně obezita 2. stupně (závažná) obezita 3. stupně (těžká) vysoká minimální nízká až lehce vyšší zvýšená vysoká velmi vysoká BMI Kategorie Zdravotní rizika

Jsou li vaše hodnoty v pásmu nadváhy, rozhodující je pro Vás obvod pasu, který úzce souvicí s výskytem metabolických komplikací, jež vedou k častějším infarktům, mozkovým příhodám atd. Pas měříme v polovině vzdálenosti mezi horní hranou lopatky kosti kyčelní a posledním (spodním) žebrem.

80 70 60 90 100 120 130 Zvýšené riziko Vysoké riziko ženy více než 80 cm muži více než 94 cm ženy více než 88 cm muži více než 102 cm
03 Nadváha a obezita

Stojí za vším vůle nebo příroda?

  • Všichni nejsme na stejné startovní čáře

    Možná jste získali z nevhodných poznámek okolí pocit, že si za svoji hmotnost můžete sami. Pravda ovšem je, že ze 40 až 70 % je vaše hmotnost dána geneticky a jen zbylá část je na vás. I přesto je to dobrá zpráva! Znamená to, že můžeme mít svoji hmotnost zčásti pod kontrolou. Neexistuje něco jako ideální hmotnost vhodná pro všechny, neboť výslednou hmotnost ovlivňují i další faktory (věk, množství svalové hmoty, přidružená onemocnění atd.). Mějte tedy vždy rozumný cíl s ohledem na vaší startovací čáru a hlavně nezoufejte, pokud se vám nedaří. Překonejte nedůvěru a ostych a v případě potřeby se obraťte na lékaře, který je schopen vám kvalifikovaně pomoci.

  • Velkou roli při shazování kil hraje i psychika

    Nepodceňujte psychiku. U jedinců trpících dlouhodobým stresem se zvyšuje riziko obezity, dost často totiž máme tendence svoje pocity „zajídat“. Támhle si zobnete kousek čokolády, jindy vynecháte cvičení či procházku. Postupně se propracujete k váze, kterou nechcete mít. Nemá smysl si vyčítat ojedinělé narušení režimu, ale pokud se opakuje, může to mít co dočinění právě s psychikou. I v tomto případě vám lékař dokáže pomoci. Ve spolupráci s psychologem můžete opět najít radost ve vyvážené a chutné stravě, pravidelném pohybu a péči o svou duši a tělo.

  • Přetlačit silou vůle náš mozek chce extra výkon

    Jinou část mozku zapojujete, když přemýšlíte o tom, kolik potřebujete zhubnout, co budete jíst, nebo když hledáte vhodnou dietu. Rozhodujete se strategicky, jasně, podle plánu. Jenže! Ukázalo se, že vztah k jídlu a k hubnutí je komplikovanější. Podle odborníků máme totiž méně kontroly nad svými rozhodnutími, než si myslíme. V mozku totiž funguje něco jako termostat, který se snaží za všech okolností udržet nejvyšší dosaženou hmotnost. A pokud začneme ubírat jídlo a přidávat pohyb, tělo začne pracovat proti nám. Tělo vlastně nechce hubnout, chce přežít. Mozek při snaze o redukci hmotnosti tedy vyvolá prostřednictvím hormonů pocity většího hladu a chuti, a dokonce dovede zpomalit metabolismus. Vlastní tělo nám pak hubnutí maximálně ztěžuje. Může nastat až tzv. jojo efekt. Právě zmíněné biologické pochody velmi napomáhají k opětovnému nárůstu hmotnosti, vysvětlovat jojo efekt pouze obnovením starých návyků je proto velmi zavádějící. Chceme-li ovlivnit zmíněné biologické pochody, musíme sáhnout po lécích na hubnutí či se rozhodnout pro bariatricko-metabolickou operaci. Kombinací postupů zaměřených na změnu životního stylu se zásahem do biologických pochodů se výrazně zvýší šance na úspěšné zhubnutí.

Obezitu lze vyléčit, její následky nikoliv.

Zatímco obezita je onemocnění, se kterým můžete pomocí moderní medicíny bojovat, další onemocnění, která se postupně u obézních lidí objeví, jsou nevratná. Je proto velmi důležité, začít jak nadváhu, tak obezitu řešit včas, a to ideálně ještě před tím, než dojde k biologickým změnám, které se projeví dalšími onemocněními. Máte-li již přidružená onemocnění, nevzdávejte to, stále se vám vyplatí zhubnout. Redukce tělesné hmotnosti povede k pozitivnímu efektu na tato onemocnění a bude mít za následek zlepšení kvality života.

Čísla mluví celkem jednoznačně. Každý kilogram navíc zkracuje délku našeho života.

Pojďme se podívat na graf vycházející z odborných studií. Zajímá vás, jakou máte šanci dožít se 70 let věku při různém stupni BMI?

graf

01Co způsobuje obezita?

Vysoký krevní tlak

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí s obezitou. Je zřetelná souvislost mezi BMI, vysokým krevním tlakem a selháním srdce. U lidí s BMI 25 až 30 (nadváha) je 3x vyšší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku ve srovnání s lidmi s hodnotou BMI v normě, tzn. do 24,9. Je-li lékařem zjištěna hypertenze, je dle lékařských doporučení lékem první volby redukce hmotnosti prostřednictvím změny životního stylu včetně možného využití léků na obezitu, či bariatricko-metabolických operací.

Zdroj informací:
The GBD 2015 Obesity Collaborators. Health Effects of Overweight and Obesity in 195 Countries over 25 Years. New England Journal of Medicine. 2017; 377:13–27.
Landi F, Calvani R, Picca A, et al. Body Mass Index is Strongly Associated with Hypertension: Results from the Longevity Check-up 7+ Study. Nutrients. 2018;10(12):1976. Published 2018 Dec 13. doi:10.3390/nu10121976
Gelber RP, Gaziano JM, Manson JE, et al. A prospective study of body mass index and the risk of developing hypertension in men. Am J Hypertens. 2007; 20:370-377.

02Co způsobuje obezita?

Cukrovka druhého typu a prediabetes

Víte, že díky úbytku tělesné hmotnosti se upraví hladina krevních tuků a zlepší se citlivost tkání vůči inzulínu? Stejně pozitivní účinky jsou prokázány i u prediabetu, tedy stavu, který předchází diabetu. U lidí s obezitou je 7x až 12x větší pravděpodobnost vzniku cukrovky, než je tomu u lidí se standardní hmotností. Výrazné zhubnutí lidí s cukrovkou může vést k remisi (lidově řečeno cukrovka může zmizet), případně může být snížen počet léků; pokud tito pacienti užívali inzulin, mohou se jej dokonce zbavit.

Zdroj informací:
Guh DP, Zhang W, Bansback N, et al. The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: a systematic review and meta-analysis. BMC Public Health. 2009; 9:1–20.
Lean MEJ, Leslie WS, Barnes AC, et al. Durability of a primary care-led weight-management intervention for remission of type 2 diabetes: 2-year results of the DiRECT open-label, cluster-randomised trial. The Lancet Diabetes & Endocrinology. 2019; 7:344-355.

03Co způsobuje obezita?

Rakovina

Víte, že obezita souvisí také s některými druhy rakoviny? Zvyšuje například riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva, rakovinou konečníku, slinivky nebo ledvin. Se snížením hmotnosti se snižuje i riziko vzniku těchto druhů rakoviny. Základním pilířem prevence je přitom zdravý životní styl, snížení míry stresu a omezení konzumace alkoholu.

Zdroj informací: https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/how-does-obesity-cause-cancer.h27Z1591413.html

04Co způsobuje obezita?

Neplodnost a syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je nejčastější hormonální poruchou u žen. Obezitou trpí 60 až 80 % žen, jimž byl diagnostikován syndrom polycystických ovarií. Tento syndrom je pak častou příčinou nemožnosti mít děti. I v tomto případě je snížení hmotnosti prvním z kroků v léčbě. Při minimálně 5% redukci váhy dochází ke zlepšení různých metabolických parametrů, ale hlavně dochází ke zlepšení menstruačního a ovulačního cyklu i plodnosti. Nižší váha pak může zvyšovat šance na umělé oplodnění či snižovat riziko předčasného potratu.

Zdroj informací:
Fauser BC, Tarlatzis BC, Rebar RW, et al. Consensus on women's health aspects of polycystic ovary syndrome (PCOS): the Amsterdam ESHRE/ASRM-Sponsored 3rd PCOS Consensus Workshop Group. Fertil Steril. 2012; 97:28-38 e25.
Tolino A, Gambardella V, Caccavale C, et al. Evaluation of ovarian functionality after a dietary treatment in obese women with polycystic ovary syndrome. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2005; 119:87-93.
Dokras A, Sarwer DB, Allison KC, et al. Weight Loss and Lowering Androgens Predict Improvements in Health-Related Quality of Life in Women With PCOS. J Clin Endocrinol Metab. 2016; 101:2966-2974.

05Co způsobuje obezita?

Srdeční selhání

U obézních pacientů může docházet ke zbytnění levé srdeční komory a k srdečnímu selhání. Vyšší výskyt nitrobřišního tuku bývá také spojován s anginou pectoris, tedy bolestmi na hrudi při arterioskleróze srdečních tepen. Omezení příjmu kalorií a 7% úbytek váhy ovšem snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění.

Zdroj informací:
HF: heart failure; HFpEF: heart failure with preserved ejection fraction; KCCQ: Kansas City Cardiomyopathy questionnaire; NYHA: New York Heart Association; PCP: primary care physician; SGLT2i: sodium-glucose co-transporter-2.

7e

04Co způsobuje obezita?

Chrápání a spánková apnoe

Chrápání je typickým příznakem syndromu spánkové apnoe, ačkoliv ne každé chrápání musí nutně znamenat přítomnost tohoto onemocnění. Přibližně 40 % obézních lidí může trpět tzv. syndromem spánkové apnoe. Toto až život ohrožující onemocnění má anatomické příčiny – je vyvoláno mechanickým uzavřením dýchacích cest ve spánku. Lidé trpící spánkovou apnoí a zároveň obezitou se nacházejí v začarovaném kruhu. Špatný či nepravidelný spánek vede ke zvýšenému příjmu energie (potravy) přes den, což má za následek další růst hmotnosti. Ideální postupem je současná léčba obou onemocnění. Spánková apnoe se léčí ve specializovaných lékařských centrech – spánkových laboratořích/centrech.

Zdroj informací:
Modena DAO, Cazzo E, Candido EC, et al. Obstructive sleep apnea syndrome among obese individuals: A cross-sectional study. Rev Assoc Med Bras (1992). 2017; 63:862-868.

Chcete vědět, o kolik přibližně musíte snížit svoji hmotnost, chcete-li pozitivně ovlivnit jiné onemocnění? Třeba se vám může zlepšit astma nebo spánková apnoe. Bohužel při zvýšení hmotnosti a obezitě vám hrozí více než 200 různých nemocí nebo zdravotních potíží. Výčtem a popisem na této stránce jsme pokryli jen některé.

Onemocnění Doporučený pokles váhy v %, aby došlo k pozitivnímu efektu Očekávaný přínos redukci váhy
Metabolický syndrom 10% Prevence rozvoje cukrovky.
Cukrovka 2. typu 5-15% Pokles hladin cukrů v krvi; snížení počtu léků na cukrovku; vymizení příznaků cukrovky u pacientů, kteří jsou na začátku onemocnění.
Dyslipidémie 5-15% Snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů.
Vysoký krevní tlak 5-15% Snížení krevního tlaku; snížení počtu léku na krevní tlak.
Jaterní steatóza 10-40% Pozitivní ovlivnění zánětu a množství tuku v játrech.
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) 5-15% Zlepšení klinických vlastností a dlouhodobého metabolického zdraví u žen včetně zlepšení menstruačního cyklu, ovulace a plodnosti.
Obstrukční spánková apnoe 7-11% Snížení počtu zástav dechu během spánku.
Astma 7-8% Zlepšení v parametru vydechnutého objemu za sekundu (FEV1).
Gastroezofageálního refluxu (GERD) (hlavním příznakem je pálení žáhy) 10% a více Redukce příznaků.