Tloustneme.cz

 • Kdy je vhodná bariatrická operace? Kdy je vhodná bariatrická operace?

  Bariatrická léčba je zvažována u dospělých nemocných ve věku do 60 let s BMI nad 35 a s dalšími zdravotními obtížemi, nebo s BMI nad 40. U diabetiků lze zvážit bariatrickou léčbu už při BMI nad 30.

 • Kdy je vhodná léčba pomoci léků na hubnutí? Kdy je vhodná léčba pomoci léků na hubnutí?

  Vhodná léčba obezity bývá stanovena podle hodnoty BMI. Vedle zvýšené fyzické aktivity, zařazení vhodného jídelníčku a úpravy životního stylu lze dále doporučit léky na hubnutí nebo bariatrickou operaci. Léky na hubnutí jsou určeny pro dospělé nemocné s BMI nad 27 a s dalšími zdravotními problémy, nebo s BMI nad 30.

 • Je potřeba navštívit svého praktického lékaře? Je potřeba navštívit svého praktického lékaře?

  Lidé s vyšším BMI se mohou přímo obrátit na specializované obezitologické pracoviště. Důležitá je osobní motivace pacienta a chuť něco změnit. Spoléhat se jen na zázračné léky nebo operace není dlouhodobě úspěšné.

 • Na co se mám připravit? Na co se mám připravit?

  Na rovinu: cesta k úspěšné redukci hmotnosti se otevírá, pokud budete připraveni nejen na pozitiva, ale i negativa, která takové rozhodnutí přináší – tedy ztrátu svobody jíst kdykoliv cokoliv, nutnost zařadit do svého dne dostatek pohybu apod. Důležité je stanovit si reálný cíl a přiměřený plán.

 • Kdy je nejvhodnější pustit se do hubnutí? Kdy je nejvhodnější pustit se do hubnutí?

  Aby měla změna dlouhodobý efekt, je její načasování důležité. Chtít zhubnout v době, kdy řešíte stresy v rodině, v zaměstnání či existenciální problémy, je nemožné. Odložení hubnutí na období s menší psychickou zátěží tak není neúspěchem. V těžké životní situaci může být důležitým krokem přestat přibírat. Zeptejte se sami sebe, proč chcete zhubnout? Ať je to z důvodů zdravotních, společenských, estetických, nebo kvůli celkové nespokojenosti, je důležité, aby šlo o vaši vlastní motivaci a důvody, nikoliv o tlak vašeho okolí.

 • Jaké nejčastější problémy lékaři s pacienty řeší? Jaké nejčastější problémy lékaři s pacienty řeší?

  Obézní člověk se musí vypořádávat s mnoha obtížemi, které lidé s normální hmotností nechápou, protože je neznají. Mezi nejčastější problémy pacientů patří hledání motivace ke změně, úprava jídelních návyků v dlouhodobě náročných životních situacích a v neposlední řadě péče o sebe.

 • Jaké jsou moderní přístupy v léčbě obezity? Jaké jsou moderní přístupy v léčbě obezity?

  V posledních pěti letech došlo v obezitologii k rozšíření terapeutických možností, které mají zásadní vliv na úspěšnost léčby a zároveň řeší problematiku diabetu a prediabetu. Vhodnou kombinací přístupů a léčby vám může doporučit specializovaný lékař.

 • Nejsou operace či léčba pomoci léků zbytečné? Nejsou operace či léčba pomoci léků zbytečné?

  Bariatrické operace i léky mohou pomoci přenastavit regulaci příjmu potravy tak, aby lidé hubli účinněji a sníženou hmotnost si udrželi.

 • Jak úspěšná bývá léčba obezity bez léků na hubnutí? Jak úspěšná bývá léčba obezity bez léků na hubnutí?

  Konzervativní léčba obezity (změna jídelníčku a pohybová aktivita) bez léků bývá maximálně účinná po dobu 3 až 6 měsíců. Poté se u většiny lidí začne hmotnost nezadržitelně vracet ke své počáteční hodnotě. Nicméně i zde je výsledek velmi individuální.

 • O kolik kilogramů mohu zhubnout s pomocí odborníka? O kolik kilogramů mohu zhubnout s pomocí odborníka?

  Z klinických studií i platných českých a zahraničních doporučení je zřejmé, že samotná léčba léky na obezitu, či ideálně ve spojení s intenzivní psychologickou podporou, vám může pomoci zredukovat průměrně 5 až 11 % původní hmotnosti. Výsledek je silně individuální, tedy záleží hlavně na vás. Nicméně již zmíněná procenta zredukovaných kilogramů zmírňují komplikace obezity a vedou ke zlepšení zdraví a kvality života.

 • S kamarádkou jsme držely stejnou dietu a podobně cvičily, přesto ona zhubla a já ne. Jak je to možné? S kamarádkou jsme držely stejnou dietu a podobně cvičily, přesto ona zhubla a já ne. Jak je to možné?

  Stejný příjem kalorií a stejné cvičení má rozdílný efekt na různé lidi. Vše záleží na kombinaci faktorů, které se u každého člověka liší. A také každý nejsme na stejné startovní čáře. Vaše váha je ze 40 až 70 % dána geneticky a teprve ten zbytek je na vás. Znamená to tedy, že svou váhu můžeme mít z části pod kontrolou. Neexistuje něco jako ideální hmotnost vhodná pro všechny, neboť výslednou váhu ovlivňují i další faktory (věk, množství svalové hmoty, přidružená onemocnění atd.). Mějte tedy vždy rozumný cíl s ohledem na vaší startovní čáru a hlavně nezoufejte, pokud se vám nedaří.

 • Proč je tak obtížné zhubnout? Proč je tak obtížné zhubnout?

  Hubnutí a udržení váhy často vnímáme jako otázku energie – kolik energie přijímáme, kolik vydáváme. Věda ale dokázala, že obezita má mnoho příčin, některé z nich jsou mimo naši kontrolu. Každý, kdo se kdy pokoušel zhubnout, dobře ví, že hubnutí prostě JE obtížné. Možná ještě těžší bývá si novou váhu udržet. Přesto stále panuje přesvědčení, že lidé žijící s obezitou jsou plně zodpovědní za svou situaci a nesnaží se se sebou něco dělat. Přitom vlastně musí vůlí „přetlačit“ své geny a hormonální regulaci v těle, což bývá obrovská zkouška odvahy a vytrvalosti.

 • Hradí tuto léčbu pojišťovna? Hradí tuto léčbu pojišťovna?

  Pojišťovna hradí velmi omezeně některé úkony, takže je potřeba počítat s vaší finanční spoluúčastí. Dobrou zprávou je, že bariatrické operace, tedy nejdražší léčbu, zdravotní pojišťovny hradí plně. Pro aktuální informace se obraťte na svou pojišťovnu.

 • Jaké léky jsou vhodné pro léčbu obezity? Jaké léky jsou vhodné pro léčbu obezity?

  Pro léčbu obezity jsou dnes v ČR využívány čtyři léky vázané na lékařský předpis, které se liší svou účinností, mechanismem účinku, nežádoucími účinky apod. Výběr konkrétního léku je úlohou lékaře. Léky na hubnutí jsou účinné, bezpečné a zkušenost z praxe odpovídá klinickým studiím.

 • Bude mne návštěva lékaře něco stát? Bude mne návštěva lékaře něco stát?

  Může a nemusí. Lékař je zdravotnický pracovník a jako takový má individuálně zajištěné smlouvy s pojišťovnami. Záleží rovněž na dalších onemocněních, kterými trpíte. Každý lékař či zdravotnické zařízení má ceník, podle kterého se lze rychle zorientovat. Běžně se pro samoplátce účtuje za klinické vyšetření lékařem přibližně 500 Kč. Většina lékařů má ale smlouvy s pojišťovnami, takže nemusíte platit za konzultace, ale pouze např. za léky či nutriční terapeutku.

 • Opravdu mám boj s obezitou ve vlastních rukou? Opravdu mám boj s obezitou ve vlastních rukou?

  Obezita se stejně jako další chronické nemoci vyvíjí časem. Existuje pro to spousta důvodů, některé z nich jsou mimo vaši kontrolu nebo vědomou volbu. Roli hraje i psychika, genetika, hormony, úroveň stresu, kvalita spánku, léky, které užíváte, a prostředí, ve kterém žijete. Stále však přibližně z 50 % máte svůj zdravotní stav ve svých rukou.

 • Jak dlouho trvá léčba? Jak dlouho trvá léčba?

  Léčba obezity je celoživotní boj s cílem najít vhodné a dlouhodobé řešení. Spolupráce s lékařem může být jak krátkodobá v řádech měsíců, tak dlouhodobá; např. u léků na obezitu se dnes doporučuje spíše dlouhodobější podávání. Je běžné, že během života se vám bude dařit jednou více jindy méně, že přijdou okamžiky, kdy hmotnost začne zase stoupat a kdy budete potřebovat pomoc atp. Podle toho se pak lze domluvit na frekvenci spolupráce.

 • Kdo stojí za touto kampaní? Kdo stojí za touto kampaní?

  Za celou osvětovou aktivitou stojí společnost Novo Nordisk, která je světovou jedničkou v léčbě obezity a cukrovky. Tato společnost se zabývá nejen výzkumem obezity, ale i hledáním možností dlouhodobého řešení tohoto onemocnění. Zajímavostí je, že mimo jiné spolupracuje na výzkumu léčby obezity s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

 • Proč nestačí pouze míň jíst a víc cvičit? Proč nestačí pouze míň jíst a víc cvičit?

  Hubnutí je mnohem víc než úprava příjmu a výdeje. Často slýcháme, že správná výživa a cvičení stačí k tomu, abychom se rozloučili s kily navíc. Je to pravda, současně však velmi zjednodušená. Skutečně záleží na rovnováze mezi tím, kolik energie v jídle přijmete a kolik jí pak vydáte. Příčiny této nerovnováhy energie jsou ale komplexní a u každého rozdílné. Proto je vhodné svou situaci konzultovat s odborníkem, se kterým společně najdete individuální řešení vhodné právě pro vás.

 • Kolik taková léčba stojí? Kolik taková léčba stojí?

  Většinou není možné dopředu říct, kolik vás léčba bude stát, protože investice závisí na řadě faktorů. Měsíčně to může být od stovek korun až po tisíce. Záleží i na kombinaci možných postupů, které lékař zvolí. Spolupráce s lékařem nemusí být o nic dražší než samoléčba či jiné řešení dostupné na trhu s tím rozdílem, že spolupracujete s opravdovými odborníky, kteří vědí o zdraví nejvíc. Kvalita metod léčby je mimo jiné dána i tím, že existují data z klinických studií.

 • V čem spočívá největší přínos léčby? V čem spočívá největší přínos léčby?

  Přínosů je celá řada. Základ léčby obezity spočívá v úpravě stravovacích návyků a zvyšování kondice a výkonnosti pohybem – tedy ve změně životního stylu. Pro někoho může být vhodným pohybem běh, pro jiného stejný sport představuje velké zdravotní riziko. Lékař je tu od toho, aby toto vyhodnotil a doporučil vhodný pohyb. Dále pouze lékař má možnost pátrat po dalších příčinách obezity. Z velké části je problém způsoben rozdílným příjmem a výdejem a postačí změna životního stylu. Existují však situace, kdy k vaší obezitě přispívají faktory mimo vaši kontrolu, a i přes vaši snahu se hmotnost nedaří regulovat. Odstraníte-li tuto příčinu, případně nasadí-li se léky na hubnutí, abyste tělu pomohli, půjde hubnutí snáze. Příčin, které mohou negativně ovlivňovat hmotnost, existuje mnoho. Zásadní je genetické nastavení mozku a těla, které lze ovlivnit pouze správně zvolenými léky anebo bariatrickou operací. V hubnutí vám mohou bránit i choroby pohybového aparátu, syndrom spánkové apnoe, psychická porucha, nemoci štítné žlázy a také některé léky, které zvyšují hmotnost.